אמסטף ברוסית

חינוך ותחזוקה גוריי אמסטף:

לכל כלב,ללא כל קשר לגזעו,התזונה הבסיסית היא הכרחית,ועלייך,בעל הכלב,מונחת האחריות לחינוכו של יצור עקשן ובעל אופי ייחודי כך שלא יהווה מטרד או אפילו איום עבור הציבור והחיות האחרות,וכך שתהיה אפשרית ההופעה במקומות ציבוריים איתו.

גור אמסטף בן 10 יום

חלק מהחינוך הבסיסי של הכלב הוא הציות לפקודות כגון : ''אליי!'',''שב!'',''חכה!'',''לך למקום!'',''ליד!'', ''פו!''.אך הרבה יותר חשוב מהציות לפקודות הוא חינוך הכלב כך שיוכל להתאקלם בעולם הסובב אותו ולהגיב לאותו העולם בהיגיון. היכולת להתאקלם אינה טמונה בכלב מלידתו והוא אינו מסוגל ללמוד את זה לבדו.את הגור אפשר להשוות לדף ריק,כאשר בכם תלויה נכונותו של הטקסט הנכתב באותו הדף.למעשה התנהגותו של כלב בוגר,במידה ניכרת,תלויה בחינוך שקיבל בילדותו.ברכשכם גור אמסטף,אתם לוקחים על עצמכם את האחריות עליו לאורך כל חייו.

תחזוקה נכונה של אמסטף מתחילה בכך שאין בשום אופן להחזיקו במלונה בחצר! כלב, אשר מהווה יצור בעל תבונות התנהגות חברתית מפותחות למדי,חייב לשכון בבית או בדירה.כלבים שנידונו להטמטמות או התקררות במלונה, ברובם מגיבים באלימות רבה לכל הזר להם.

כמובן שלמשך כמה שעות אפשרית תחזוקתו של אמסטף במקום סגור אך מרווח, אך ללא כל קשר לאפשרות זאת,מקום מגוריו של אמסטף חייב להיות הבית.לכלב חייב להיות מקום שינה חמים ויבש, סמיכה הניתנת לכיבוס תתאים מאוד.הטרייר שלכם יאהב ללא ספק להתכרבל בכורסה.אם תתנו לו אחת ישנה-הוא יהיה יותר משמח.העונג העילאי עבור כל אמסטף, ללא יוצאי דופן,הוא האפשרות לשכב איתכם על הספה.

גור אמסטף בן חודש

שימו לב! יש לתת לכלב להבין מלכתחילה כי השכיבה על הספה היא אפשרית אך ורק במקרה והבעתם את רצונכם לכך. באופן כזה מודגשות נקודות רבות בנושא ההררכיה ביניכם לבין הכלב,כיוון שהמקומות המפתים ביותר למנוחה (הספה והמיטה) צריכים להשתייך אך ורק לראש הפירמידה ההיררכית.אם היבבות המאיימות של גור ייראו לכם משעשעים,הנעימות של אמסטף בוגר השוקל 30 קילו והלא מרוצה כבר לא יהיו מצחיקות.דבר זה יש לעקור מהשורש.

בעלים רבים של אמסטפים סומכים על הכה מכונים ''בוקסים'' לכלבים, שהיו במקור מיועדים להעברות הכלבים במטוסים.אך הכלובים העמידים והמתקפלים הם הרבה יותר טובים ומאפשרים מחזור אוויר הרבה יותר טוב.כלובים אלו ניתנים לפירוק בקלות ומאוד נוחים בעת השייה בבתי מלון בזמני נסיעה. הכלובים הננעלים הם יעילים למדי גם בבית, כאשר צריך להשאיר גור ללא השגחה לזמן מסויים.אמסטפים רבים מאוד אוהבים כלובים ובוקסים כאלה ורואים בהם מקום שינה טוב ונוח.

גור אמסטף בן 4.5 חודשים

לאחר הגעתו לבית החדש כאשר הגור יירגע קצת,אתם תעמדו בפני הבעיה של ה''שלוליות והערמות''. לחנך את הגור להמנע מבעיות כאלה,בניגוד לדעה הרווחת,לא קשה כלל. לאחר כל האכלה,כל שינה ובדרך כלל כל שעתיים,תוציאו את הגור לאותו המקום שבו הוא אמור להתפנות מעתה והלאה.כל פעם שהגור יעשה את צרכיו,תחמיאו לו בנדיבות רבה, הרי גם זוהי סיבה לשמוח,כאשר אין הרים וימים על השטיח! ובכן המסקנה היא ''מחמאות!מחמאות!מחמאות!'' לכלב שלכם.

אם אכן תוציאו את הגור כל שעתיים בעקביות משש בבוקר עד 24 בלילה, אז לא יקרו אי-נעימויות מהסוג הנ''ל. ואם בכל זאת יקרה שהכלב לא התאפק,פשוט תנקו ללא כל הערה לכלב.הגורים והכלבים הצעירים עוד לא שולטים לחלוטין בשלפוחית השתן והמעיים שלהם.

הרווחים בין זמני ביקור ה''שירותים'' של הכלב יגדלו בהדרגה וכלב צעיר מגיל חצי שנה יוכל להתאפק במשך שמונה שעות בלילה וארבע-חמש שעות ביום.ולמרות זאת,לכל הכלבים המבוגרים והקשישים, ובעיקר לזכרים,אשר כליותיהם והשלפוחית שלהם מכוונות להפרשה של כמות שתן קטנה בתדירות גבוהה, יש לתת הזדמנויות רבות ככל האפשר להתפנות בטיולים ממושכים.הודות לכך ניתן להמנע מבעיות רבות עם כליות.העונש מובן לכלב אך ורק כאשר ברור לו כי היה צריך למלא את הפקודה שניתנה לו.כדי שיבין דבר זה,קודם עליו ללמוד את הפקודה.השיטה היעילה והבטוחה ביותר,המתאימה הכי טוב ליכולתו של הכלב ללמוד,היא לעודד באופן מתמיד את ההתנהגות הרצויה של הכלב ולתקן בעדינות את ההתנהגות הלא רצויה.היום ידוע כי כלבים מגיל שבע שבועות ועד חצי שנה הם הניתנים בקלות הרבה ביותר לחינוך ולימוד וזאת בניגוד להנחות הקודמות לפיהן אין ללמד ולחנך כלב עד שמלאו לו 12 חודשים ואז יש לחנכו על-ידי אילוץ.יש לנצל את השנה הראשונה.עצה ידידותית : כיוון שאמסטף יכול להיות עקשן עד מאוד, לפעמים כדאי לדחות תרגיל או פקודה שלא יוצאים לפועל ולנסות להגיע למטרה בשיטות אחרות.אם לא לאלץ את האמסטפים לשווא,הם לא יתאכזרו ולא יתעקשו.

גור אמסטף בן 6 חודשים

פקודה יעילה נוספת שאותה כדאי ללמד היא ''תן!''.בעזרת פקודה זו תוכלו להבהיר לכלבכם הצעיר והלא צייתן, מי אומר את המילה האחרונה. מזמן לזמן תקחו ממנו את הצעצוע האהוב או את עצם הלעיסה וזאת בליווי הפקודה ''תן!''.לאחר זמן מה תחזירו את הצעצוע ומזה יסיק הכלב ויזכור כי אתם האדונים ומותר לכם לקחת ממנו כל מה שתרצו.אם בכל יקרה והכלב ינעם עליכם או ינסה לנשוך,אז ללא היסוס תחטיפו לו כהוגן! לנסיונות אי- ציות של גזע זה יש להתייחס בשיא הרצינות,אך לא משום שהאמסטפים מהווים סכנה אלא כיוון שהם,עקב הכבוד העצמי שלהם,יותר מכל גזע אחר שואפים להגיע לאדונות.חלק מהנסיונות להתמרד אינם משמעיים אך ישנם נסיונות אחרים הדורשים מניעה חדה ומשמעית.

מקרה נוסף שבו יש להגיב באופן חד ומשמעי הוא מקרה של גילוי אלימות יתרה על המידה כלפי כלבים אחרים.ופה נזכיר לכם כי את השנה הראשונה אין לפספס.לגורים וכלבים צעירים צריך להיות מגע קבוע עם כלבים שלווים מכל הגזעים והגילאים.האפשרות המושלמת היא ביקורים תכופים בקבוצות משחק בבתי ספר לכלבים וכד'.אך אין להגזים בתגובות,יחסים גסים בין כלבים,כאשר הם קורים לעתים רחוקות,הם נורמליים לגמרי.אפשרי המצב שבו הכלב הבוגר בהיותו נועם ונושך יעניש את גורכם על חוסר הכבוד שהפגין.כל עוד הריב הוא במסגרת ההיגיון,עדיף לא להתערב.בעל האמסטף האחראי מילדותו של הכלב ליצירת התנאים ההכרחיים לו ללמידת נורמות ההתנהגות החברתית,חייב להתערב עם החלטיות בכל מקרה של הפגנת אלימות אמיתית מצד גורו.

חינוך נכון של אמסטף כולל גם היכרות בין הגור לבין העולם הסובב אותו מגיל צעיר.אחרי הסתגלות ראשונית,תתחילו לקחת את הגור אתכם לחנויות,תסעו איתו במכונית,באוטובוס ושילווה אתכם במצבים היומיומיים.תלכו איתו למקומות ציבוריים,למרכז העיר,תלמדו אותו להיות רגוע בסביבת כלבים,סוסים,עזים וכל יצור חי אחר אשר כלפיו צריך הכלב להתייחס ברוגע בהמשך.ובנוסף,תלמדו את הכלב להתייחס בזהירות ועדינות לילדים.

אמסטף וילדיםאמסטפים וילדים-זהו הפן החשוב ביותר בחייו של אמסטף.לפעמים נראה כי אמסטף הוא גזע המיועד במיוחד עבור משחקים עם ילדים.רוב האמסטפים חולים על ילדים,הם נותנים לילדים ללטף אותם ולדבר איתם כמה שהם רוצים.אפילו אפשר להגיד שהילדים יותר מסוכנים לאמסטפים מאשר להיפך.אך יחד עם זאת יש לשים לב לכך ששמחתו של הכלב לא תבוא לידי ביטוי בקפיצות על הילדים וכד',וזוהי הסיבה לכך שיש ללמד את אמסטף להיות זהיר ומתחשב עם ילדים.

יחד עם אהבתם של האמסטפים לילדים יש ללמדם יחס נכון לילדים בדיוק באותה המידה שיש ללמדם את כל הטמון בעולם הסובב אותם,כאשר אותו העולם צריך להיות צבעוני ככל האפשר.לעולם אל תכריחו ואל תאלצו את הגור שלכם לכלום.בסבלנות תעמידו אותו מול הגורמים המפחידים אותו אך יחד עם זאת אין לנחם אותו!זאת כי הגור יבין את הנחמה כמחמאה ומזה יסיק כי לפחד זה טוב.להיפך,יש לתת לכלבכם להבין שבנוכחותכם לא יקרה לו כלום והוא יתחיל להיות רגוע גם כלפי המפחיד אותו והזר לו.

אמסטף בן 12 חודשים

בנוסף יש לפתח את חוש המידה שלכם ואין להגיע למצב שבו הכלב מותש.המעמסות הראשונות על הגורים בין אם הן פיזיות ובין אם הן פסיכולוגיות יכולות להשפיע רבות ולגרום לעיוותים בלתי ניתנים לתיקון.

כלב טעון כמו אמסטף יהיה הרבה יותר מאוזן ברגע שתהיה לו ההזדמנות לפרוק את כל האנרגיה הנאגרת לו.אך אין זה אומר שצריך לעשות תרגילי ספורט מיוחדים כדי להגיע להתפרקות הזאת.מספיק להעסיק את אמסטף בכל מיני פעילויות כגון: טיולים ממושכים,שבהם אפשר לשחק בכדור,לקפוץ מעל כל דבר שתרצו,לעודד את הכלב שיחפור באדמה בורות וכו'.האמסטפים אוהבים מאוד לשחק בכדור,אך לא תמיד מביאים אותו בחזרה.את הבעיה הזו ניתן לפתור בקלות על-ידי שימוש בשני כדורים:בזריקת הכדור הראשון הכלב רודף אחריו בטירוף.ברגע שהוא משיג ותופס את הכדור,תראו לו את הכדור השני ותזרקו בכיוון הנגדי.לאחר מספר תרגולים תקבלו את שני הכדורים חזרה כי בדרך אל הכדור השני הכלב יניח את הכדור הראשון לרגליכם.

משחקים עם כלבים אחרים מביאים להתפרקות אנרגיה רבה יותר ומגוונים.פגישות משחק כאלו יש לארגן בתדירות גבוהה ככל האפשר.המשחקים המשותפים לא ניתנים להחלפה!

האמסטפים אוהבים לקרוע דבר כלשהו.בשביל זה תתאים מטפחת ישנה קשורה בקשרים רבים.אך שימו לב!אתם קובעים מתי נגמר המשחק ובסוף המשחק לוקחים את המטפחת!תחביאו את הצעצוע האהוב של הכלב ותעודדו אותו לחפש את הצעצוע.את העונות החמות של השנה מומלץ לנצל בשביל רחיצות.

אנא אל תתנו ליצור החי והאנרגטי הזה להגיע לטמטום ואפלות ולהפוך ליצור מעורר רחמים.